Ocieplenie poddasza

Niezależnie od tego, czy projekt domu uwzględnia zagospodarowanie poddasza czy nie, warto zadbać o jego odpowiednie docieplenie. Niewłaściwie zabezpieczony budynek narażony jest na ciągłą utratę temperatury, której nawet 20% może następować właśnie przez dach. Wykonanie na poddaszu izolacji natryskowej będzie skutecznym sposobem na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, korzyści wynikających z zastosowania tej metody jest jednak znacznie więcej.

Jaką pianę wybrać do izolacji poddasza?

Do ocieplania poddaszy stosuje się piankę otwartokomórkową. Jej wewnętrzna struktura przypomina nieco gąbkę – tworzą ją duże ilości połączonych ze sobą kanalików. Taka budowa sprawia, że pianka jest materiałem bardzo lekkim, jej gęstość oscyluje w granicach 10 kg/m3, dzięki czemu nie obciąża ona konstrukcji domu, a wręcz wzmacnia ją, ponieważ dokładnie wypełnia każdy otwór i dość szybko sztywnieje. Unikalną właściwością pianki otwartokomórkowej jest również paroprzepuszczalność – krążąca w powietrzu para wodna nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje powstawania pleśni, dzięki czemu pomieszczenie „oddycha”.

Ważnym aspektem jest również odporność na ogień – pianka wykazuje właściwości termoutwardzalne, co oznacza, że pod wpływem wysokiej temperatury nie powróci do pierwotnego stanu skupienia, czyli formy ciekłej. Płomienie spowodują jedyne niewielkie zwęglenie zewnętrznej powłoki, które dodatkowo zabezpieczy głębsze warstwy i uniemożliwi rozprzestrzenianie się pożaru.

Ocieplenie poddasza – pianka czy wełna?

Docieplanie poddaszy z pomocą pianki poliuretanowej jest stosunkowo nowym sposobem, do izolacji wciąż powszechnie wykorzystuje się wełnę mineralną. Choć materiały te charakteryzują się zbliżonym współczynnikiem przewodnictwa ciepła i oba określane są jako bezpieczne dla zdrowia i odporne na działanie ognia, pod wieloma względami pianka poliuretanowa jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem. W przypadku wełny szczególną wagę przywiązywać należy do sposobu montażu. Niewłaściwe dopasowanie może powodować zgniecenia i ściśnięcia materiału lub prowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych, które wywoływać będą utraty ciepła.
Nakładanie pianki metodą natrysku jest skuteczną metodą na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Materiał ten rozrasta się i rozszerza, dzięki czemu wszystkie luki zostają wypełnione. Doskonale przylega ona do każdej powierzchni, dzięki czemu niepotrzebne są już żadne dodatkowe materiały, na przykład gwoździe czy sznurki bez których umocowanie warstw wełny byłoby niemożliwe.

Jak długo trwa wykonanie izolacji?

Wykonanie izolacji natryskowej jest również dużo szybsze. Szacuje się, że przy ośmiogodzinnym dniu pracy, dwie osoby mogą pokryć pianką ok 250m2, w przypadku wełny mineralnej jest to ok. 5 razy mniejsza wydajność.