Izolacje natryskowe

Jedną z najważniejszych kwestii, o którą trzeba zatroszczyć się podczas budowania domu, jest upewnienie się, że w czasie zimowych mrozów zapewni on mieszkańcom ciepło i uchroni przed niechcianą utratą temperatury. Najpopularniejszymi materiałami, które powszechnie stosuje się do dociepleń budynków są styropian oraz wełna mineralna. W ostatnich latach jednak pojawiła się dla nich alternatywa w postaci izolacji natryskowych z pianki poliuretanowej.

Zastosowanie

Do rozprowadzenia materiału uszczelniającego stosuje się w tej technice specjalne hydrodynamiczne agregaty, wykorzystujące wysokie ciśnienie. Wykonywane docieplenia mają uniwersalne zastosowanie. Można je wykorzystywać zarówno do budynków mieszkalnych do uszczelniania podłóg, ścian, dachów, stropów i poddaszy, jak i w budynkach przemysłowych i magazynach.

Dlaczego izolacja natryskowa?

Niewątpliwą zaletą dociepleń i izolacji natryskowych jest szybkość i wygoda. Pianka bardzo szybko gęstnieje i zastyga, przez co pokrywanie nią nawet bardzo dużych powierzchni nie zajmuje dużej ilości czasu. Przy tradycyjnych systemach konieczne jest docinanie i staranne mocowanie materiału uszczelniającego, a także odpowiednie przygotowanie uszczelnianego podłoża, oczyszczenie i wyrównanie. Dzięki swojej doskonałej przyczepności pianka poliuretanowa przymocowuje się do każdego typu powierzchni, a z czasem nie kruszy się ani nie strzępi, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Warto również podkreślić jej lekkość. Nawet gruba warstwa nie będzie obciążać konstrukcji budynku, a wręcz przeciwnie, usztywni ją i wzmocni.
Zasadniczą kwestią, która sprawia, że firmy budowlane coraz powszechniej decydują się na izolacje natryskowe jest także oszczędność materiału. Szacuje się, że warstwa pianki o grubości 1 cm posiada takie same właściwości izolacyjne, co półtora razy grubsza warstwa styropianu oraz prawie dwukrotnie grubsza powłoka z wełny mineralnej.

Od czego zależy grubość ocieplenie?

Standardowo stosowana grubość warstwy izolacyjnej wykonanej z pianki wynosi około 20 centymetrów, co zapewnia optymalną redukcję przepływu strumienia ciepła. Warto jednak mieć na uwadze, że różne czynniki mogą wpływać na konieczność zastosowania grubszej lub cieńszej powłoki. Jednym z nich jest lokalizacja. Budynek położony w otwartym terenie będzie bardziej narażony na utratę ciepła i podmuchy silnego wiatru niż dom zlokalizowany w mieście lub lesie. Niektóre rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym wymagają ociepleń o grubości przekraczającej 35 cm, nie należy jednak w tej kwestii przesadzać. Zwiększanie grubości izolacji ponad określoną wartość jest bezcelowe i nieefektywne. Innymi czynnikami, które również mogą być w tej kwestii decydujące są jakość i rodzaj zastosowanej pianki.

Czy stosowanie izolacji natryskowej jest bezpieczne?

Wykorzystywane do dociepleń pianki poliuretanowe są całkowicie bezpieczne i nietoksyczne, co potwierdza atest Państwowego Zakładu Higieny. Nie wydzielają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji ani pyłów. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanej wełny mineralnej nie stwarzają środowiska sprzyjającego rozwojowi pleśni oraz grzybów.