Izolacja z wełny mineralnej czy izolacja natryskowa

Którą wybrać? Cena a jakość

Izolacje z wełny mineralnej

Rozmawiając z moimi potencjalnymi klientami, którym oferuję wykonanie izolacji natryskowej, słyszę zawsze na początku pytanie: a ile to kosztuje? Rzadko zdarza się klient który zapyta nie tylko o cenę ale także o inne parametry świadczące o jakości, trwałości itp. Tym klientom którzy preferują najtańsze wykonanie izolacji z wełny mineralnej dedykuję to zdjęcie:

Właściciel tego domu urządził przetarg internetowy na wykonanie izolacji termicznej połaci dachowej swego domu. Wybrał firmę z daleka, nikomu nieznaną, ale za to tanią. W czasie pierwszego sezonu zimowego piec ogrzewający jego dom pracował bez przerwy całą dobę. Mimo tego pomieszczenia na poddaszu nie dawały się ogrzać powyżej 16C. W tej chwili izolacja termiczna poddasza jest rozbierana całkowicie i będzie wykonana od nowa. Ciśnie się na usta pytanie gdzie był kierownik budowy? Chyba znam odpowiedź. W większości polskich budów domów jednorodzinnych kierownik jest bo musi być. Przychodzi raz w miesiącu po marne 200 albo 300 zł i skutki są takie jak na tym zdjęciu. Wstępne obliczenie kosztów naprawy tego dachu to trzy razy więcej niż za profesjonalnie wykonaną izolację.

Poliuretanowe izolacje natryskowe

Takie przypadki nie dotyczą oczywiście tylko izolacji z wełny mineralnej. Poniżej przykłady wykonania izolacji z piany zamkniętokomorowej dla klienta któremu wcześniej złożyłem ofertę na izolację z piany o/k. Oczywiście klient szukał oferty tańszej i znalazł ofertę o 50% niższą. A oto efekty pracy tej pseudo firmy:

Braki izolacji w obrębie okna połaciowego. Do tego okno za szerokie w stosunku do rozstawu krokwi. Powoduje to utrudnienia w wykonaniu jakiejkolwiek izolacji.

A tak to wygląda na zdjęciu termowizyjnym. W punkcie M2 temperatura punktu rosy i grzybek jak się patrzy!

I jeszcze jedno zdjęcie. Dziura termiczna prawie na wylot.

I tak to wygląda. “Zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

Porównanie jakości izolacji w technice termowizyjnej

Izolacje z wełny mineralnej

Może na początek kilka przykładów wykonanej izolacji z wełny mineralnej na połaciach polskich domów jednorodzinnych:

Termogram pokazuje najbardziej newralgiczne miejsce połaci dachowej. Widać wiele miejsc o temperaturze punktu rosy. Oprócz strat energetycznych spowodują one rozwój grzybów pleśniowych, niezbyt przyjaznych dla ludzkiego organizmu, a szczególnie dzieci.

Rejon okna połaciowego, ścianki kolankowej i ściany szczytowej. Brak izolacji, w punkcie “zimno” rozwój grzybów.

Sytuacja wręcz tragiczna. Dom o konstrukcji drewnianej. Pod oknem połaciowym prawdopodobnie zapomniano o izolacji.

Braki izolacji w rejonie ościeżnicy okna połaciowego. Bardzo marna jakość okna połaciowego ale to już inna bajka.

Zdjęcia potwierdzają następujące wady wełny:

 • wysoka higroskopijność materiału, każdy błąd w sklejeniu folii paroszczelnej spowoduje z czasem wykroplenie pary wodnej w izolacji i tym samym powiększenie jej wagi i zmniejszenie izolacyjności,
 • brak możliwości 100 procentowego szczelnego ułożenia materiału,
 • przerwy montażowe powiększające się w miarę zwiększania wagi izolacji,
 • wysokie ograniczenia instalacyjne,
 • uciążliwość instalacji,
 • brak możliwości instalacji w połaciach deskowanych, uszczelnionych papą, pozbawionych wentylacji,
 • profesjonalnie ułożona izolacja z wełny mineralnej przekracza średni koszt ułożenia izolacji natryskowej z piany poliuretanowej.

A jakie ma zalety? Może tylko ta że do tej pory była najlepszą izolacją termiczną połaci dachowych, ale chyba tylko dlatego że nie było lepszej.

Poliuretanowe izolacje natryskowe

Ze względu na podobne współczynniki przenikalności cieplnej , czyli λ = 3,7 – 4,00 W/m2K przedstawię zdjęcia termowizyjne izolacji natryskowych wykonanych z pianki otwartokomorowej:

Podobne miejsce jak na jednym z poprzednich zdjęć pokazujących izolację z wełny mineralnej. Połać idealna termicznie. Obniżenie temperatury w narożniku wynika ze specyfiki kamery termowizyjnej ,która w narożnikach wklęsłych zawsze wykazuje obniżenie temperatury. Zdjęcie pokazuje także niższą temperaturę ścianki kolankowej mimo że na zewnątrz jest izolacja ze styropianu gr. 12 cm. Ciekawe dlaczego? Jeśli ktoś zna odpowiedź, proszę o informację na :adam@docieplam.pl

Okno połaciowe. Izolacja z piany poliuretanowej gr. min. 15 cm wykonana wiosną 2011. Izolacja idealna termicznie. jedyna uwaga może dotyczyć okna i marnej jakości uszczelek między pakietem szklanym a skrzydłem okiennym.

Termowizja prawdę Ci powie jak kiedyś Cyganka. Zdjęcie które cieszy oko fachowca. Mamy tu trzy rzeczy: marne okno, idealną izolację termiczną, oraz widok konwekcji ciepła od grzejnika umieszczonego pod oknem połaciowym.

Czas na podsumowania.

Wady izolacji poliuretanowych?

 • nie znam

Zalety?

 • znaczne podniesienie sprawności energetycznej budynków,
 • szybkość i czystość instalacji,
 • szczelność oraz brak mostków termicznych,
 • brak ograniczeń w konstrukcjach o skomplikowanych kształtach,
 • powiększenie objętości podczas natrysku ok. 120 razy,
 • wieloletnia żywotność izolacji bez zmiany właściwości fizycznych materiału,
 • identyczna struktura materiału w każdym miejscu izolacji,
 • monolityczność izolacji (brak połączeń).
 • Piana otwartokomorowa – jaką grubość stosować?

  Wszystkie zdjęcia termowizyjne izolacji z piany o/k dotyczą instalacji gr. min. 15 cm, a zdjęcia izolacji z wełny mineralnej gr. 25 – 30 cm. A więc o co chodzi? Przecież oba te materiały mają tą samą lub podobną lambdę. Popatrzmy na porównanie pewnych wartości:

  Wełna mineralna Piana otwartokomorowa
  Łączenia tak nie
  Łączniki metalowe, stelaże tak nie
  Niejednorodność materiału tak nie
  Chłonność wody tak nie
  Współczynnik 1 3,7