Izolacja i ocieplanie dachu

Wedle szacunków aż 20% całkowitej utraty ciepła budynku ma miejsce przez dach. Zastosowanie nowoczesnej izolacji natryskowej pozwoli uniknąć niepożądanych spadków temperatury. Zanim jednak zdecydujemy się na ocieplanie dachu tą metodą, warto przeanalizować, jaka opcja będzie najbardziej wydajna w przypadku naszego obiektu i która będzie wiązać się z najniższymi kosztami.

Jak wybrać piankę do izolacji?

W ociepleniach dachu stosuje się dwa rodzaje pianki: zamknięto- i otwartokomorową. Pierwsza z nich zbudowana jest z bardzo małych, szczelnych pęcherzyków, które mogą być wypełnione powietrzem lub gazem o niskiej przewodności ciepła. Taka budowa znacząco podnosi gęstość i twardość oraz odporność izolacji na naciski mechaniczne. W przekroju pianki otwartokomorowej widać, iż poszczególne kanaliki i pęcherze połączone są ze sobą, co sprawia, że materiał ten jest bardziej elastyczny (w dotyku przypomina nieco gąbkę), pozwala jednak na powolny przepływ pary wodnej.

Zastosowanie

Ta różnica w budowie sprawia, iż pianki zamkniętokomorowe najczęściej stosuje się w ocieplaniu od zewnątrz płaskich dachów, wymaga to jednak dodatkowego zabezpieczenia ich powłoką chroniącą przed działaniem promieniowania UV. Wersje otwartokomórkowe lepiej sprawdzają się w izolacjach od wewnątrz, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z elementami drewnianymi – „oddychająca” struktura zapobiega odkładaniu się wilgoci i powstawaniu grzyba.

Niezależnie od wybranego materiału do ocieplenia, będzie on nie tylko bezpieczny dla zdrowia użytkowników obiektu, ale także dodatkowo zabezpieczy w razie pożaru – pianka posiada wygaszające właściwości i nie rozprzestrzenia ognia.

Zalety ocieplania pianką

Niewątpliwą zaletą izolacji natryskowych jest brak konieczności usuwania starego pokrycia dachu. Warstwy pianki podczas ocieplania nakładać można bezpośrednio na inne materiały, takie jak:

  • blacha,
  • papa i smoła,
  • płyta falista.

Dzięki dużej przyczepności idealnie przylega ona do podłoża i zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych. Zaletą tej metody jest także szybkość wykonania. Uszczelnienia dachu można dokonać w bardzo krótkim czasie, aby jednak pogoda nie komplikowała natrysku, najlepiej będzie wybrać bezwietrzny dzień.

Miejsca uciekania ciepła

Elementami, które w przypadku tradycyjnych izolacji dachu najczęściej zawodzą i ulegają rozszczelnieniu z biegiem lat, są miejsca łączenia się poszczególnych płyt. W przypadku metody natryskowej warstwy idealnie nachodzą na siebie, co w zupełności eliminuje ten problem. Pianka pozwala także dotrzeć do miejsc trudno dostępnych oraz zabezpieczyć elementy o skomplikowanym kształcie, w tym przykładowo:

  • przeszklenia,
  • wentylatory,
  • kominy.

Warto także podkreślić niewielką masę pianki. Wykonana przy jej użyciu izolacja dachu nie będzie dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji stropu. Nasza firma wykonuje takie ocieplenie w różnych miejscach województwa kujawsko-pomorskiego, a szczególnie na terenie Grudziądza i okolic. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług i lepszego docieplenia domu oraz zwiększenia jego bezpieczeństwa.