Izolacja dachu

Wedle szacunków aż 20% całkowitej utraty ciepła budynku ma miejsce przez dach. Zastosowanie nowoczesnej izolacji natryskowej pozwoli uniknąć niepożądanych spadków temperatury. Zanim jednak zdecydujemy się na docieplenie tą metodą warto przeanalizować, jaka opcja będzie najbardziej wydajna w przypadku naszego obiektu i która będzie wiązać się z najniższymi kosztami.

Jak wybrać piankę do izolacji?

W izolacjach stosuje się dwa rodzaje pianki zamknięto- i otwartokomorową. Pierwsza z nich zbudowana jest z bardzo małych, szczelnych pęcherzyków, które mogą być wypełnione powietrzem lub gazem o niskiej przewodności ciepła. Taka budowa znacząco podnosi gęstość i twardość oraz odporność izolacji na naciski mechaniczne. W przekroju pianki otwartokomorowej widać iż poszczególne kanaliki i pęcherze połączone są ze sobą, co sprawia iż materiał ten jest bardziej elastyczny (w dotyku przypomina nieco gąbkę), pozwala jednak na powolny przepływ pary wodnej. Ta różnica w budowie sprawia, iż pianki zamknietokomorowe najczęściej stosuje się w ocieplaniu od zewnątrz płaskich dachów, wymaga to jednak dodatkowego zabezpieczenia ich powłoką chroniącą przed działaniem promieniowania UV. Wersje otwartokomórkowe lepiej sprawdzają się w izolacjach od wewnątrz, zwłaszcza tam gdzie mamy do czynienia z elementami drewnianymi – „oddychająca” struktura zapobiega odkładaniu się wilgoci i powstawaniu grzyba. Niezależnie od wybranego materiału będzie on nie tylko bezpieczny dla zdrowia użytkowników obiektu, ale także dodatkowo zabezpieczy w razie pożaru – pianka posiada wygaszające właściwości i nie rozprzestrzenia ognia.

Zalety

Niewątpliwą zaletą izolacji natryskowych jest brak konieczności usuwania starego pokrycia dachu. Warstwy pianki nakładać można bezpośrednio na inne materiały, takie jak blacha, papa i smoła czy płyta falista. Dzięki dużej przyczepności idealnie przylega ona do podłoża i zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych. Zaletą tej metody jest także szybkość. Uszczelnienia dachu można dokonać w bardzo krótkim czasie, aby jednak pogoda nie komplikowała natrysku najlepiej będzie wybrać bezwietrzny dzień.

Elementami, które w przypadku tradycyjnych izolacji najczęściej zawodzą i ulegają rozszczelnieniu z biegiem lat, są miejsca łączenia się poszczególnych płyt. W przypadku metody natryskowej warstwy idealnie nachodzą na siebie, co w zupełności eliminuje ten problem. Pianka pozwala także dotrzeć do miejsc trudno dostępnych oraz zabezpieczyć elementy o skomplikowanym kształcie na przykład przeszklenia, wentylatory czy kominy. Warto także podkreślić niewielką masę pianki. Wykonana przy jej użyciu izolacja nie będzie dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji stropu.